Trekkspillforbundet

  • Forstørr
  • Standard skriftstørrelse
  • Forminsk
Hovedsiden

Gammeldansklassen G2 tilbake

Det blir noen endringer i gammeldansklassene under DM og NM i år. Spesielt gjelder dette for klasse G2. Her kommer reglementet for G1 og G2 i sin helhet.
Under DM og NMs semifinaler skal det spilles to melodier. Det er valgfritt å spille vals, polka, reinlender eller masurka, eller nært beslektede danser
av disse. Det kan ikke spilles to melodier av samme kategori (f.eks. to valser). Gammeldansmusikken som fremføres må være dansbar.

Ved finalespill på NM spilles det i alle klasser fire melodier. (Vals, polka, reinlender eller masurka, eller nært beslektede danser av disse. Det kan ikke spilles to melodier av amme kategori).

Til superfinalen går vinnerne fra alle gammeldansklassene, som har norgesmestertittelen, og spiller to nye melodier (ikke spilt i konkurransesammenheng under NM`et. Det er valgfritt å spille vals, polka, reinlender eller masurka, eller nært beslektede danser av disse. Det kan ikke spilles to melodier av samme kategori). Vinner av superfinalen vinner vandrepokalen. Det må være dans til alle finalespillinger.

2.13.1 Gammeldans klubb/orkester (G1): Klassen er for trekkspillklubber/orkestre. Andre instrumenter kan være med men trekkspillet skal ha en fremtredende rolle.

Under NM kvalifiserer til og med 5. plass i semifinale til finale. Poengene fra semifinale tas ikke med til finalen. Hvis det er åtte-8-deltagere eller færre, spilles det kun finale.

2.13.2 Orkester II (G2): for klubb/orkester. På DM spilles det to-2-melodier. På NM spilles det kun en gang, tre-3-melodier, og vinner går til finalespill i G1. I finalen under NM skal det spilles fire-4-melodier, -vals, polka, reinlender og masurka, eller nært beslektede danser av disse. Det blir ikke kåret Norgesmester i denne klassen.
Sist oppdatert onsdag 27. januar 2010 12:42  

Besøkende

Vi har 4 gjester her nå