Skip to main content Skip to footer

Madam Jam ute med «Partykongen»

Madam Jam med "Partykongen". (Foto: Thor S. Hauknes)

Den fargerike gjengen  i Madam Jam har satt seg store mål. Ett av dem er å bidra til at gammeldansen blir en naturlig del av folks hverdag og bevissthet. Den nye plata «Partykongen» ble lansert i går, 30. mai. 

– Det har skjedd før, og det kommer til å skje igjen, sier trekkspiller Pål Bratås. Madam Jam består av sju musikere fra Innlandet med sterk tilknytning til folkemusikkmiljøet. De så å si tok dette miljøet på senga med debutplata «van danse» i 2023, og nå er gruppa altså igjen plateaktuell. Med tittelen «Partykongen» avslører de kanskje hva som er drivkraften i gruppa.

– Når vi spiller konserter, har vi alltid et mål om å lokke fram glede og musikalsk eufori hos både oss og publikum. Da blir det skikkelig fest, sier Øyvind Sandum, som spiller trekkspill og torader.

– Scenen og dansegulvet blir som en stor dynamisk forestilling, legger bassist Gro Visdal til.

Madam Jam har spilt for fulle hus de siste to årene, og i reklamen for den nye plata sies det at de gang på gang er blitt slått i bakken av stemningen og det genuine samholdet som oppstår i rommet.

– Noen danser vanlig gammeldans, mens andre hopper foran scenen i takt med musikken. Alle har det bare moro med dans og musikk, og det er jo det som betyr noe, sier en samstemt gjeng.

Men hva er hemmeligheten? Hvordan lager man «party» med gammeldans?

– Vi skiller oss ut i sjangeren. Vi bruker eldre runddanstyper som utgangspunkt for musikken vår, men vi gjør noen moderne grep som har vist seg å fungere bra for dagens festpublikum, sier Pål Bratås.

– Instrumenteringen er kanskje det folk legger merke til først. Vi bruker banjo og piano som kompeinstrument. Det er egentlig ikke noe nytt, men det er få som har brukt det på den måten i det omfanget som vi gjør, sier Steinar Odde (banjo). Han står bak de fleste låtene i Madam Jam.

Madam Jam er klare for å innta de store scenene og festivalene i Norge. Plateselskapet Melovitten mener at arrangørene må være modige og tørre å satse på folkemusikk.

– Norsk folkemusikk er i vinden, og vi vet at musikken til Madam Jam kan fenge alle med interesse for musikk og dans, i både by og land. Hør på det nye albumet og la deg begeistre, sier produsent Solveig Brekke Hauknes.